Zwrot prowizji – co trzeba wiedzieć?
Polacy coraz chętniej decydują się na zaciągnięcie kredytu – zarówno konsumenckiego, jak i hipotecznego. Z danych wynika, że najbardziej zadłużeni są mieszkańcy województw śląskiego oraz mazowieckiego. Natomiast osoby z Podlasia, Opolszczyzny oraz województwa świętokrzyskiego – mają najmniejsze problemy z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań wobec banku. Wielu kredytobiorcom udaje się przedterminowo spłacić kredyt, ale nie są świadomi tego, że w takiej sytuacji mogą żądać od banku zwrotu prowizji. Ty też jesteś w tej grupie?
Koszty pozaodsetkowe – jak wpływają na kredyt?
Zaciągając zobowiązania finansowe w banku, często zapominamy o tym, że koszt kredytu stanowią nie tylko odsetki, ale również i koszty pozaodsetkowe. To opłaty, które bank dodatkowo pobiera od kredytobiorcy, argumentując to koniecznością pokrycia wydatków związanych z obsługą klienta. Jak się okazuje – te koszty mogą stanowić spory procent całości opłat związanych z zaciągnięciem zobowiązania w banku. Do nich zalicza się również prowizja bankowa i to ona znacząco wpływa na koszt kredytu. Prowizja bankowa wynosi kilkanaście procent, a kiedyś mogła dochodzić nawet do kilkudziesięciu procent. Zmieniło się to po wejściu ustawy w 2016 roku, która jasno określiła maksymalny pułap kosztów pozaodsetkowych, w których zawiera się również prowizja bankowa.
Przedterminowa spłata kredytu a prowizja bankowa
Niewiele osób wie, że kwestie związane z wcześniejszą spłatą kredytu reguluje ustawa o kredycie konsumenckim, a konkretniej – jej artykuły 48 i 49. Zgodnie z ich brzmieniem bank nie może zakazać wcześniejszej spłaty zobowiązania, a co najistotniejsze – jest zobligowany do zwrócenia kosztów, w tym prowizji bankowej. Przy obliczaniu prowizji do zwrotu powinien być uwzględniony okres, o jaki umowa kredytowa została skrócona ze względu na spłatę przez kredytobiorcę zobowiązania. Wspólne stanowisko w tej sprawie przedstawili również Prezes UOKiK oraz Rzecznik Finansowy. Jednak te zapisy prawne, jak również powyższe opinie – nie wpływają na decyzje podejmowane przez niektóre banki. Część tych instytucji nadal niechętnie odnosi się do wniosków klientów o zwrot prowizji bankowej i odrzuca ich prośby.
Jak odzyskać zwrot prowizji bankowej?
Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać kredytobiorca, chcący odzyskać zwrot prowizji – jest sporządzenie pisma do banku z prośbą o zwrot prowizji. W takim wniosku powinien powołać się na stanowisko Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK, a przede wszystkim – na obowiązujące regulacje prawne w tym zakresie – art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Niestety, banki próbują omijać obowiązujące przepisy, dlatego wielu kredytobiorców, którzy spłacili zobowiązanie przed czasem, zgłasza sprawę Rzecznikowi Finansowemu z prośbą o interwencję. Batalia o zwrot należnej prowizji bankowej przez to się wydłuża, a w sądzie może trwać nawet latami. Dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy w tym zakresie i zgłosić się do nas. Jesteśmy kancelarią, która specjalizuje się w odzyskiwaniu zwrotów prowizji bankowych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych zobowiązań.