Prowizja od kredytu – czym jest?  

 

Zadłużenie Polaków rośnie z roku na rok. Motywacje zaciągania przez nas kredytów są różne. Często wśród nich wymieniana jest sytuacja, w której pojawia się nagły, zbyt duży wydatek czy przejściowe problemy finansowe. Część Polaków zadłuża się, bo wydaje zdecydowanie więcej niż zarabia. Co ciekawe – najczęściej pożyczki zaciągamy na zakup sprzętu AGD czy RTV. Motywacją do wzięcia kredytu jest też zakup auta czy remont mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że na wysokość naszego zadłużenia ma wpływ nie tylko pobrana przez nas kwota, ale również wysokość prowizji pobieranej przez bank. 

 

Prowizja – dodatkowy koszt kredytu 

 

Zwrot prowizji bankowej

Każdy, kto decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania w banku – musi liczyć się z tym, że kredyt obarczony jest wieloma dodatkowymi kosztami. Przy umowie kredytowej musimy zaakceptować zawarte w niej warunki, w tym również związane z tym opłaty, m.in. odsetki. Jednak jednym z podstawowych, a jednocześnie – najbardziej istotnych kosztów jest prowizja. Prowizja, choć z reguły to jednorazowa opłata pobierana przez banki, odgrywa ważną rolę w całkowitym koszcie kredytu. Jest traktowana jako koszt operacyjny – związany z całym procesem obsługi klienta. Najczęściej prowizja bankowa wynosi kilka procent wartości całego kredytu. Wysokość tej jednorazowej opłaty (prowizji bankowej) nie jest zwykle uregulowana prawnie. Banki mogą w takim razie dowolnie określać jej wysokość, ale suma wszystkich opłat nie może wykroczyć poza limit określony w tzw. ustawie antylichwiarskiej. 

 

Spłacony wcześniej kredyt a prowizja 

 

Zwrot prowizji bankowejPolacy chętnie zaciągają zobowiązania, ale też coraz częściej zdarza się, że są one spłacane przed datą zawartą w umowie kredytowej. W takim wypadku można ubiegać się o zwrot kosztów – m.in. prowizji bankowej. Kredytobiorca, który przed terminem wywiązał się ze zobowiązań wobec banku ma prawo wnioskować o zwrot prowizji bankowej. Niestety, instytucje bankowe niechętnie podchodzą do tego typu spraw i w wielu przypadkach odmawiają zwrotu prowizji bankowej. Choć zgodnie z art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim – w przypadku dokonania częściowej czy całkowitej spłaty kredytu przed terminem zawartym w umowie, banki zobowiązane są do obniżenia wszystkich kosztów kredytu, które związane są  z czasem trwania umowy. Do takich kosztów zalicza się również prowizja bankowa. Mimo to – nadal kredytobiorcy zgłaszają problemy związane z odzyskaniem należnym im środków ze zwrotu prowizji. Jeśli Ty również masz problem z odzyskaniem prowizji bankowej – zgłoś się do nas. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Natomiast – w naszym kalkulatorze możesz sprawdzić, ile należy Ci się zwrotu prowizji. 

 

Wypełnij formularz

Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Zwrot Prowizji Ltd lub na jej zlecenie działań marketingowych drogą telefoniczną na wskazany przeze mnie numer telefonu. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Zwrot Prowizji Ltd lub na jej zlecenie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (w szczególności e-mail).