Konsolidacja a zwrot prowizji?
Wielu kredytobiorcom udaje się spłacić kredyt przed datą zawartą w umowie. A przecież wcześniejsza spłata kredytu to okazja do tego, by obniżyć łączne koszty zobowiązania. Co ważne – również kredytobiorca, który dokonał konsolidacji, może starać się o zwrot prowizji bankowej. Taka osoba spłaciła zobowiązanie przed czasem, choć nie z własnych środków.
Konsolidacja – co to jest?
Konsolidacja to nic innego jak połączenie pożyczek (kredytów) w jeden. W praktyce polega na zaciągnięciu kolejnego zobowiązania – przeznaczonego na spłatę wcześniejszych kredytów lub ich części. Jest realizowana w Polsce za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak inne kredyty konsumenckie, wymaga podpisania umowy, posiada oprocentowanie i zobowiązuje klienta do comiesięcznych opłat ratalnych. Jednak pieniądze zaciągnięte w ten sposób nie trafiają bezpośrednio na konto kredytobiorcy, lecz instytucji, w których dotychczas posiadał zobowiązania. W ten sposób – bank, który udzielił kredytu konsolidacyjnego staje się jedynym wierzycielem klienta. Zatem konsolidacja to doskonały sposób na zmniejszenie wysokości raty i wydłużenie spłaty kredytu.
Zwrot prowizji przy konsolidacji
Należy pamiętać, że bez względu na to, czy klient zawarł umowę o kredyt konsumencki i dokonał wcześniejszej spłaty zobowiązania, czy wziął kredyt konsolidacyjny – może ubiegać się o zwrot prowizji bankowej. Wynika to z ustawy z dnia 12 maja 2011 roku, która zastrzega, że instytucje udzielające pożyczek – są zobowiązane do proporcjonalnego obniżenia opłat kredytowych, w tym także do zwrotu prowizji bankowej. O zwrot prowizji bankowej – zgodnie z tą ustawą – może ubiegać się również kredytobiorca, który połączył dwa lub więcej zaciągniętych kredytów w jeden. Należy jednak pamiętać, że wartość takiego kredytu nie może być wyższa niż 255 550 zł, a jego oprocentowanie powinno być wyższe niż 0. Poza tym – zobowiązanie nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.